PSYCHOTERAPIA PAR i MAŁŻEŃSTW

“Małżeństwo, to wyjątkowo trudna relacja; dwoje ludzi z własnej woli podejmuje wysiłek spędzenia ze sobą życia i tworzy związek, od którego oczekują, iż zaspokoi oboje w bardzo licznych dziedzinach funkcjonowania – nie tylko w sferze seksualnej i obszarze rodzicielstwa, ale także w wielu innych (…) powinno robić wrażenie to, jak wiele w małżeństwie jest harmonii i satysfakcji.” (E. Balint, w: S. Ruszczynski, 2012)

 

Małżeństwo, jeśli ma być udane, musi opierać się na zdolności utrzymania na relatywnie wysokim poziomie bardzo wielu napięć pomiędzy różnorakimi parami przeciwieństw: na przykład w parach określonych przez “moje” potrzeby versus “twoje” potrzeby, odrębność versus wspólnotę, autonomię versus zależność, miłość versus nienawiść, eksplorację versus bezpieczeństwo, podobieństwo versus różnice, a także, co najważniejsze, obronę versus rozwój.” (W. Colman w: S. Ruszczynski, 2012)

 

TERAPIA PAR może mieć na celu rozwiązanie problemów pary, by dać związkowi wizję nowej przyszłości, wyklarować ambiwalencję dotyczącą kontynuowania związku lub wspomóc mediację przy separacji, a co za tym idzie – łagodne jej przejście.

Związek tworzą dwie osoby, z których każda wnosi swoje doświadczenia, emocje z nich wynikające i ukształtowany na ich podstawie specyficzny dla siebie sposób wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. Wchodzimy z drugim człowiekiem w bliską więź z nadzieją na spełnienie naszych potrzeb związanych z tym co chcemy od niego dostać, ale też z tym, co pragniemy mu dać. O ile pierwszy etap relacji dzięki początkowej fascynacji czy zakochaniu może przebiegać bezproblemowo, o tyle w kolejnych fazach może okazać się, że partnerów dzieli znacznie więcej niż na początku. Na podłożu tych różnic rodzą się konflikty. Konflikty mogą doprowadzić do kryzysu w związku, jednak kryzys często okazuje się możliwym do zrozumienia i przepracowania wynikiem połączonych ze sobą działań i zdarzeń.
Terapia pary może przekształcić kryzys w relacji w owocny etap rozwoju i przejście do kolejnej, bardziej dojrzałej fazy związku.

 

PODCZAS TERAPII wspólnie przyglądamy się nieświadomej komunikacji między partnerami oraz temu, jak komunikacja wpływa na interakcję i kierunek, w którym rozwija się związek. Partnerzy poznają swoje wzajemne potrzeby, każdy z osobna przygląda się też swojej nieświadomej części umysłu, która, w każdej relacji, a w intymnym związku przede wszystkim, jest aktywna i nieprzerwanie poszukuje dla siebie wyrazu. Poznanie tych nieświadomych sił rządzących naszymi oczekiwaniami i możliwość zmiany swoich zachowań na podstawie tej wiedzy może być drogą ku stabilnej i satysfakcjonującej więzi partnerskiej.

 

PSYCHOLOG :: PSYCHOTERAPEUTA :: WARSZAWA-WŁOCHY :: SKOROSZE :: URSUS :: BEMOWO :: PSYCHOTERAPIA MŁODZIEŻY :: PSYCHOTERAPIA PAR I MAŁŻEŃSTW :: DIAGNOZA :: BULIMIA :: DEPRESJA :: DDA :: LĘKI :: FOBIE :: BEZSENNOŚĆ